* Required fields
Electric Water Heater with two water tanks and REVERSIBLE installation
CONTROL VIA INTERNET & PERSONALISED PROGRAMMING with MyTESY App
QUICK FIRST SHOWER: Quickly heats up water for your shower
BOOST FUNCTION: One-time heating up to the maximum temperature
VACATION MODE: Just set the time and the date and your BelliSlimo Lite will be ready for you
HIGHEST ENERGY CLASS in its category: Energy Class B
UP TO 18% ELECTRICITY SAVINGS on a weekly basis by ECO SMART self-learning mode
ENERGY CALCULATOR
NEUTRALISES GERMS IN THE WATER TANK by Automatic Antilegionella setting
SELF-DIAGNOSTICS SYSTEM helps identify potential device issues
ANTI-FREEZE protection
HIGH RELIABILITY AND SAFETY of the heating process by precise CAPILLARY TERMOSTAT
RELIABLE ANTICORROSION PROTECTION due to CRYSTALTECH enamel coating of the water tank and the Magnesium Anode
HIGH TEMPERATURE AND PRESSURE RESISTANCE with a stainless steel hot water pipe
DURABLE BOND between the edges of the water tanks by PLASMA WELDING
PRESSURE RELIEF VALVE to prevent excess pressure build-up
HYGIENIC CERTIFICATE
| TIN Code | 306340 |
| Model | BelliSlimo Lite Cloud 80 |
| Real Volume | 65 L |
| Height | 1.053 m |
| Width | 0.490 m |
| Depth | 0.280 m |
| Rated power | 1200/1200 W |
| Mounting | Reversible |
| Heating time Δt 45K (15 - 60°C) | 2:15 h:min |
| Control via internet | yes |
| Annual consumption of electricity AEC | 1314 kWh |
| Energy class | B |
| Load profile | M |
| V40 | 135/109 L |
| Tout of the box | 80/80 °C |
| MAX40 | 139/116 L |
| Usage | bathroom |
| Design | Flat |