* Required fields
Electric water heater with a double water tank with separate dry heating elements, slim silhouette 28 cm deep, WIFI connectivity and reversible installation.
CONTROL VIA INTERNET:
• Easy installation and connection of the water heater to the MyTESY app
• Easy control of the water heater anywhere, anytime
• Real-time access and monitoring of the water heater
• Energy consumption control through the energy calculator
DRY HEATING ELEMENT
DOUBLE TANK: Two water tanks with separate heating elements
WORK ON DEMAND MODE: BelliSlimo Dry thinks for you and calculates by itself the time required for your water to heat up just in time
ENERGY EFFICIENT: In the highest possible in its range - Energy class B
REVERSIBLE: Can be mounted vertically or horizontally
ECO SMART MODE: Self-training and self-management
QUICK FIRST SHOWER
VACATION MODE
REVERSE COUNTER: Counts down until the electric water heaters reaches the desired temperature
Range 80l
| TIN Code | 304607 |
| Model | BelliSlimo Cloud Dry 80 |
| Real Volume | 65 L |
| Height | 1.053 m |
| Width | 0.490 m |
| Depth | 0.280 m |
| Rated power | 1200/2400 W |
| Heating time Δt 45K (15 - 60°C) | 2:07 h:min |
| Control via internet | yes |
| Annual consumption of electricity AEC | 1272 kWh |
| Energy class | B |
| V40 | 140/105 L |
| Tout of the box | 80 °C |
| MAX40 | 140/105 L |