Domestic hot water tanks Class B & C with two heat exchangers
EV 13/7 S2 1000 105 DN18 (EPS)
| TIN Code | 306393 (306820) |
| Range | 932 |
| Net weight | 310 kg |
| Insulation | 100 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 3.45 m² |
| Heat exchanger surface S2 | 1.31 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 31.3 L |
| Heat exchanger capacity S2 | 7.9 L |
| Heat losses ∆T 45K | 143 W |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 110 °C |
| Rated pressure of the water tank | 8 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| V40 - hot water delivered with a temperature of at least 40℃ (S1) | 1403 L |
| V40 - hot water delivered with a temperature of at least 40℃ (S2) | 604 L |
| Diameter | 1050 mm |
* Required fields