Domestic hot water tanks Class B & C with one heat exchanger
EV 13 S 1000 105 DN18 (EPS)
| TIN Code | 306394 (306816) |
| Range | 939 |
| Net weight | 287 kg |
| Insulation | 100 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 3.45 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 31.3 L |
| Heat losses ∆T 45K | 143 W |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 110 °C |
| Rated pressure of the water tank | 8 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| Diameter | 1050 mm |
| Heat exchanger reheat performance P at flow rate of primary side (S1) Coil 80⁰ | 50.8 kW / 50 l/min |
| Coil Pressure drop at flow rate m3/h (S1) | 82.6 mBar / 50 l/min |
| V40 -hot water delivered with a temperature of at least 40 °C (S1) Coil 80⁰ | 1403 L / 50 l/min |
| Heat exchanger reheat performance P at flow rate of primary side (S1) Coil 80⁰ | 77.2 kW / 100 l/min |
* Required fields